טיפים להתמודדות עם בריחת שתן

  1. לתרגל את שרירי רצפת האגן ברמה יומיומית – תרגול שרירי רצפת האגן הוא גורם משמעותי בהפחתת בריחות השתן, אם עושים אותם כמו שצריך. חשוב להיות סבלנית כאשר מתחילים בתרגילים אלו משום שהם מצריכים השקעה יומית לאורך כשלושה חודשים לפני שרואים תוצאות.
  2. להפסיק לעשן – כמה שזה יכול להישמע מוזר אבל מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לבריחת שתן משום שהשיעול הנגרם כתוצאה מעישון הסיגריות גורם ללחץ משמעותי על שרירי רצפת האגן. כמובן שהפסקת עישון יכולה לתרום לבריאות שלך במובנים רבים אך זהו אחד הביטויים שלהם.
  3. אימון גופני נכון – ייתכן ואת סבורה כי אימון גופני משפר את הבריאות שלך בכל צורה שהיא ולכן כל אימון יסייע בסופו של דבר גם עם בריחת שתן אך למעשה זה עלול לגרום לתוצאה הפוכה לחלוטין: תרגילי כושר בעצימות גבוהה מפעילים לחץ משמעותי על שרירי רצפת האגן ולכן עלולים לגרום לדליפות. אם את רוצה לחזק את שרירי רצפת האגן ולהקל על הסימפטומים של בריחת שתן ייתכן וכדאי לך לשקול להחליף את הריצות או אימוני האירובטיקה בפילאטיס. פילאטיס היא צורת אימון יותר עדינה הכוללת מתיחות וחיזוק השרירים הפנימיים ולכן מסייעת מאוד להפחית מתח באופן כללי וכן להקל במקרים של בריחת שתן אצל נשים.
  4. הימנעי מהרמת משקלים כבדים – הרמת משקלים כבדים עלולה לגרום גם היא ללחץ מסיבי על שרירי רצפת האגן ולכן חשוב להימנע מכך ככל האפשר, כאשר צריכים להרים משהו כמו ילדים או שקיות קניות אז חשוב לחזק את שרירי רצפת האגן לפני ההרמה ובמהלך ההרמה ככל הניתן, כדי להיות בהכרה ובשליטה של הפעולה.
  5. ירידה במשקל – משקל עודף גורם גם הוא להחלשת שרירי רצפת האגן ולבריחת שתן משום שרקמות השומן העודף יכולות ליצור לחץ על נוסף על שלפוחית השתן. לעיתים ירידה במשקל יכולה להביא לשיפור משמעותי בסימפטומים של הבעיה עד לפתרונה המוחלט. רצוי לבדוק האם את נמצאת ביחס הנכון בין גובה למשקל ואם לא אז לקחת צעדים משמעותיים כגון שינוי בתזונה ובאורח החיים על מנת לרדת במשקל.